ДСГП "Ліси України"

Філія «Самбірське лісове господарство»

Як вберегтися від змій!

Змії активізувалися! Про укуси людей зміями рясніють заголовки в мережі Фейсбук. Так що ми про них знаємо і як від них вберегтися?!

В наших лісах в основному водиться отруйна змія -  гадюка звичайна. З не отруйних - вуж звичайний, мідянка і полоз лісовий, яких дуже часто плутають з гадюкою звичайною.

Як розрізнити гадюку звичайну?

Вона може мати різні кольорові відтінки: сірі, коричневі, бурі, зеленкуваті. Уздовж спини йде темна зиґзаґоподібна або ромбоподібна смуга. Частина гадюк, до третини, цілковито чорні.

 

Що ми про них знаємо?

  •    Як відомо, змії люблять погрітися на сонці, і їхня активність збільшується вже тоді, коли температура повітря починає перевищувати 10 0 С.
  •    Як правило змії не нападають на людей, і якщо не чіпати змію, вона не завдасть шкоди.
  •   У змій дуже поганий зір і слух, але вона відчуває тілом на відстані майже до 15 метрів, хоча в спеку вони стають малорухливі і тому люди можуть просто випадково на них наступити.

    Для того, щоб уникнути укусу змії потрібно дотримуватися декілька простих правил: пересуватися потрібно спокійно, без різких рухів, мати з собою палицю, якою розгортати рослинність перед собою, одяг вдягати суцільний (тверде взуття, цупкі штани, куртка, кепка). 

   Як зрозуміти, що тебе вкусила змія?

  •  в ураженій ділянці тіла з’являється неспецифічний біль, відчуття печії, почервоніння та оніміння шкіри, йде набряк м’яких тварин.
  • порушується координація рухів, виникає слабкість у м’язах гортані. Потерпілому важко розмовляти, ковтати.
  •  розвивається сонливість, температура тіла підвищується до 38-39 0 С.
  • шкіра в ділянці рани набуває червонувато-синюшного забарвлення. Через 20-40 хв. шкіра стає блідою, з’являється запаморочення, нудота блювання, слабість і частий пульс, настає втрата свідомості.

  То що ж  робити при укусі змії?  Все залежить від виду змій.

  При укусі неотруйної змії ранку потрібно продезінфікувати перекисом водню, зеленкою, йодом або просто промити чистою водою.

  При укусі отруйної змії, а це можна зрозуміти по самій рані, адже на місці подряпин видно проколи, то найперше що потрібно так це  зберігати спокій. (Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що швидко сприяє проникненню отрути в кров). Звільнивши рану від одягу, акуратно охопивши місце укусу пальцями злегка натиснути на неї таким чином, щоб отрута вийшла з рани назовні. Щодо відсмоктування отрути ротом треба пам’ятати, що відсмоктування таким чином ефективне лише протягом 10-15 хвилин після укусу. Постраждалий весь цей час повинен знаходитися в нерухомому стані, адже отрута дуже швидко поширюється по організму і має бути доставлений до найближчого медичного закладу. Суворо забороняється пересування постраждалого самостійно!

  Важливо зауважити, що вживання великої кількості питної рідини призводить до зменшення концентрації яду і він стає менш токсичним. Вживання алкоголю та накладання джгутів заборонено!.

  Найбільш небезпечні укуси в ділянці голови, шиї, поблизу великих кровоносних судин.

  Будьте вкрай обережними і не нехтуйте елементарними правилами безпеки в лісі!

 

Відділ лісового господарства ДП «СамбірськеЛГ"